Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, podziękowałem mu za pomoc wojskową i wsparcie dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydata do UE - przekazał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że prezydenci rozmawiali także o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze.

 

– Podziękowałem prezydentowi (Dudzie – PAP) za niezachwianą, ważną pomoc wojskową, jak również za wspieranie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Skoordynowaliśmy stanowiska przed szczytem Inicjatywy Trójmorza” – napisał na Twitterze Zełenski po rozmowie z polskim prezydentem.

W poniedziałek w Rydze odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza – forum zrzeszającego 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Polskę reprezentuje prezydent Duda. Według jego zapowiedzi głównym tematem spotkania będą perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022