Wszystko tutaj zostanie odnowione i odbudowane – zadeklarował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził miejscowość Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim na południu kraju, zniszczoną w wyniku rosyjskiej agresji i wyzwoloną w listopadzie ubiegłego roku podczas ukraińskiej kontrofensywy.

“Robocza podróż na Chersońszczyznę. Wieś Posad-Pokorowske, gdzie na skutek rosyjskiej inwazji na pełną skalę zostało zniszczonych wiele domów i obiektów użyteczności publicznej. Obecnie trwa tu przywracanie dostaw prądu i wody, przebudowywana jest przychodnia lekarska. Ludzie wracają (do swojej miejscowości). Obejrzeliśmy punkt niezłomności (miejsce, w którym można m.in. ogrzać się, otrzymać posiłek czy skorzystać z internetu – PAP) i jeden z tymczasowych budynków mieszkalnych, które zbudowano w wiosce” – napisał Zełenski na Telegramie (https://t.me/V_Zelenskiy_official/5604).

“Rozmawiałem z mieszkańcami o bieżących problemach i potrzebach. Wszystko odnowimy, wszystko odbudujemy. Tak jak każde miasto i wieś, które ucierpiały w wyniku (działań) okupantów” – dodał prezydent.

Na profilu Zełenskiego umieszczono również nagranie z jego wizyty w Posad-Pokrowskim. “Najważniejsze pytanie: kiedy nastąpi zwycięstwo Ukrainy?” – zapytała głowę państwa mieszkanka tej miejscowości. “Będzie na pewno” – odparł Zełenski.

Prezydent odwiedza obwód chersoński po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Jego poprzednia podróż do tego regionu miała miejsce w połowie listopada ubiegłego roku, tuż po wyzwoleniu prawobrzeżnej Chersońszczyzny przez ukraińskie wojska.

Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, są kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki, w tym m.in. miasta Kachowka, Nowa Kachowka, Oleszki i Skadowsk, znajdują się pod rosyjską okupacją. (PAP)