Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę na froncie w obwodzie donieckim i nagrodził żołnierzy broniących Bachmutu, miasta atakowanego przez Rosjan – poinformowała w środę kancelaria prezydencka w oficjalnym komunikacie.

“Podczas wizyty roboczej w obwodzie donieckim prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził pozycje wojskowych ukraińskich na linii frontu, na kierunku bachmuckim” – głosi komunikat. Jak dodano, szef państwa “wysłuchał raportów na temat sytuacji operacyjnej i przebiegu działań bojowych na tym odcinku frontu”.

Zełenski zwrócił się do żołnierzy. “Mam honor być dzisiaj tutaj, na wschodzie naszego kraju, na Donbasie, i odznaczyć naszych bohaterów – podziękować wam i uścisnąć wam dłoń. Podziękować za to, że bronicie państwa i suwerenności, bronicie wschodu Ukrainy” – powiedział prezydent.

Order Złotej Gwiazdy z rąk Zełenskiego otrzymał artylerzysta kpt. Illja Werhun, któremu nadano również tytuł Bohatera Ukrainy. Oddziały, którymi dowodził kpt. Werhun, zniszczyły ogromną ilość sprzętu wojskowego Rosjan – wyjaśnia komunikat.

Eosjanie szturmują Bachmut od sierpnia zeszłego roku. Zełenski odwiedził atakowane miasto 20 grudnia 2022 roku, w dniu, gdy minęło 300 dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę.(PAP)