Jednoczymy się dzisiaj w żałobie z bratnim narodem polskim i czcimy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej; obecnie, podobnie jak 83 lata temu, moskiewski totalitarny reżim nadal zabija i torturuje – napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

“Wieczna pamięć! (…) Wspólnie (z Polską) walczymy z tym (rosyjskim) złem na polu bitwy i z pewnością zwyciężymy” – dodał szef ukraińskiego państwa w komunikatach opublikowanych w językach ukraińskim i angielskim (https://twitter.com/ZelenskyyUa).

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

Zbrodnia została ujawniona 13 kwietnia 1943 roku. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą tragicznych wydarzeń w Katyniu. (PAP)