W obwodzie sumskim, w północno-wschodniej części Ukrainy, zatrzymano rosyjskiego agenta, który szukał “słabych punktów” na granicy Ukrainy z Rosją – poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swojej stronie internetowej.

Mieszkaniec obwodu sumskiego okazał się być agentem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Został zwerbowany do współpracy jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę w lutym 2022 roku podczas jednego z wyjazdów do Rosji. Utrzymywał tam kontakty z funkcjonariuszem FSB – napisała SBU.

Po 24 lutego 2022 roku mężczyzna otrzymał od swoich mocodawców zadanie zbierania danych wywiadowczych o miejscach dyslokacji ukraińskiego wojska na terenach przygranicznych północno-wschodniej części Ukrainy. Wrogie służby szczególnie interesowały się lokalizacjami umocnień, fortyfikacji i ilością oraz rodzajami broni, jaką dysponują ukraińscy żołnierze w obwodzie sumskim.

W celu zbierania informacji agent jeździł po regionie własnym samochodem. Rozmawiał z miejscowymi mieszkańcami; pod pozorem rozmów na zwykłe, codzienne tematy wypytywał ich o obecność ukraińskich wojsk w strefie przygranicznej. Następnie udawał się w teren, precyzował informacje i zaznaczał na elektronicznej mapie współrzędne ukraińskich obiektów, by przekazać je FSB. Do komunikacji wykorzystywał zamknięty czat jednego z komunikatorów – czytamy na stronie internetowej SBU.

Mężczyzna został zatrzymany podczas wykonywania kolejnego zadania wywiadowczego. W trakcie przeszukania w jego mieszkaniu SBU zarekwirowała telefony komórkowe i sprzęt komputerowy zawierający dowody na działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Agent został tymczasowo aresztowany – napisała SBU w powiadomieniu. (PAP)