Rosja kontynuuje eksponowanie informacji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi. Kontynuowanie tego wątku ma charakter eskalacyjny i jest elementem presji psychologicznej na decydentów i społeczeństwa Zachodu – ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

 

We wpisie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przypomniał, że podstawą formalną rosyjskiej presji psychologicznej na wolny świat jest ogłoszona przez Władimira Putina nowa koncepcja polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. “Dokument legitymizuje działania Rosji ukierunkowane na polaryzację i paraliżowanie Zachodu” – napisał.

 

Podkreślił, że w kontrolowanych przez Rosję kanałach komunikacji Polska pozostaje jednym z wiodących celów działań o charakterze zastraszania, a narracje Rosjan zawierają groźby ataków jądrowych na polskie miasta i wizję pewnej przegranej Rzeczpospolitej w przypadku konfrontacji z Federacją Rosyjską.

 

“Rosyjski aparat wpływu kontynuuje operacje informacyjne mające uwiarygadniać fałszywe tezy o polskich dążeniach do zajęcia zachodniej Ukrainy i grodzieńszczyzny, a nawet kinetycznego ataku na obwód kaliningradzki” – zauważył Stanisław Żaryn.

 

Wskazał też, że Rosja konsekwentnie prowadzi działania psychologiczno-informacyjne ukierunkowane na obniżenie woli członków NATO do wspierania Ukrainy dostawami broni. “W serwisach społecznościowych Rosjanie promują wizję, według której pomoc Ukrainie jest +przedłużaniem+ wojny i cierpień” – podał.

 

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP stwierdził, że Rosja eksponuje równocześnie polityczne, społeczne i gospodarcze „skutki pomocy Ukrainie”, stosuje manipulacje i kłamstwa sugerując, że pomoc Ukrainie ma negatywne skutki dla Zachodu a nawet Ukraińców.

 

“Białoruska propaganda zintensyfikowała działania informacyjne, które eksponują temat zgonów migrantów na granicy z Polską. Zdjęcia zwłok i dezinformacja o podrzucaniu ciał przez polskie służby graniczne to kontynuacja dotychczas prowadzonych działań w domenie psychologicznej” – zaznaczył Żaryn.

 

Dodał, że z drugiej strony aparat wpływu Mińska adresuje część operacji do wrażliwości części polskiego społeczeństwa, aby prowokować incydenty, a także zaszczepiać fałszywe narracje mogące pogłębiać polaryzację społeczną w Rzeczpospolitej.

 

“Środowiska antysystemowe w Rzeczpospolitej skupione wokół organizacji pozorujących pacyfizm zwiększają zaangażowanie w działania informacyjne wpisane w cele propagandowe Federacji Rosyjskiej i promujące sprzeciw wobec wspierania wysiłku obronnego Ukrainy” – napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

 

Zauważył również, że monitoring przestrzeni informacyjnej wskazuje na wzrost liczby niemieckich publikacji przypisujących Polsce antysemityzm, prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej a także rzekomą niezdarność władz RP w kwestiach ochrony środowiska naturalnego. (PAP)

 

autorka: Aleksandra Kuźniar

 

PAP SACopyright © PAP SA 2023