W Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zniszczono lub uszkodzono 152 obiekty kultury, spośród których 70 stanowią miejsca kultu - podało w czwartek UNESCO.

 

Wśród dotkniętych działaniami zbrojnymi obiektów znalazło się 30 budynków historycznych, 18 centrów kultury, 15 pomników, 12 muzeów i 7 bibliotek. Trzy czwarte ze 152 obiektów znajduje się w trzech ukraińskich obwodach: donieckim, charkowskim i kijowskim.

W Charkowie na wschodzie Ukrainy zniszczono m.in. mieszczące obrazy rosyjskich artystów Muzeum Sztuki, Narodową Bibliotekę Naukową oraz Kościół Świętej Wiernej Królowej Tamary należący do patriarchatu moskiewskiego. W obwodzie kijowskim zniszczeniom uległ m.in. pomnik upamiętniający zabitych w II wojnie światowej mieszkańców wsi oraz grób walczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej żołnierzy.

“Poprzez dokumentowanie zniszczeń UNESCO nie tylko zwraca uwagę na powagę sytuacji, ale przygotowuje się też do rekonstrukcji zniszczonych obiektów. ONZ zorganizował już specjalny fundusz mający wspomóc te działania. Pracujemy nad utworzeniem w Kijowie zespołu ekspertów, który zajmować się będzie ochroną obiektów kultury na Ukrainie” – napisano w komunikacie UNESCO. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022