Ukraińskie służby bezpieczeństwa (SBU) zatrzymały w Czerniowcach na zachodzie kraju dywersanta, który przybył na Ukrainę z Bliskiego Wschodu i przygotowywał zamachy na obiekty kolei państwowych, o czym poinformował w poniedziałek rzecznik służb Artem Dechtiarenko.

 

“Kontrwywiad służby bezpieczeństwa zapobiegł serii sabotaży na dużą skalę, których celem miała być kolej, zatrzymując wrogiego agenta podczas operacji specjalnej w Czerniowcach” – przekazał Dechtiarenko, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Wedle słów rzecznika SBU zatrzymany pozostawał w kontakcie ze służbami specjalnymi samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, znajdującej się pod rosyjską kontrolą, ma ukraiński paszport i zezwolenie na pobyt na Ukrainie, ale przez wiele lat przebywał w jednym z krajów Bliskiego Wschodu. SBU nie podała narodowości zatrzymanego.

“Po rozpoczęciu masowej rosyjskiej inwazji agent otrzymał od swoich przełożonych zadanie przybycia na Ukrainę” – wyjaśnił Dechtiarenko.

Rzecznik SBU podkreślił, że Rosjanie planowali dokonanie sabotaży na podstawie danych zebranych przez zatrzymanego agenta. Miało dojść do wybuchów na obiektach kolejowych i w magazynach logistycznych.

“Agent został poinformowany o podejrzeniu (udziału w grupie lub organizacji terrorystycznej) i wybrano środek zapobiegawczy, czyli zatrzymanie” – dodał Dechtiarenko. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022