Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy w sprawie wypowiedzenia umowy z Białorusią o wzajemnej ochronie tajemnic państwowych – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda. Jest to jedno z porozumień Kijowa z Mińskiem, które wciąż pozostają w mocy mimo sojuszu Białorusi z Rosją.

Chociaż siły białoruskie nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego 2022 roku natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy, poczynając od września ubiegłego roku, pojawiały się też doniesienia o przeprowadzanych z Białorusi i wymierzonych w Ukrainę atakach przy pomocy dronów produkcji irańskiej.

Według danych Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU) rosyjska armia planuje przerzucenie do ukraińskiego Donbasu 2 tys. swoich wojskowych spośród 4 tys. znajdujących się obecnie na Białorusi – oznajmił na początku kwietnia rzecznik DPSU Andrij Demczenko. (PAP)