W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rośnie śmiertelność wśród mieszkańców, pojawia się wiele nowych pochówków – informuje we wtorek lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska.

“Powiększają się mariupolskie cmentarze. Na Cmentarzu Starokrymskim zauważono duży sektor świeżych pochówków” – czytamy we wpisie, do którego dołączono nagranie, na którym widać groby.

Jak dodano, w okupowanym mieście rośnie poziom śmiertelności, o czym świadczy duża liczba nowych grobów. Obok nich – zaznaczono – są nierozminowane tereny i pozostałości rosyjskich pocisków.

Według mariupolskich władz śmiertelność rośnie m.in. w związku z krytycznym poziomem opieki medycznej w okupowanym mieście. Jak poinformowano, w Mariupolu brakuje pracowników medycznych, placówki medyczne nie mają sprzętu i leków.

Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. W ocenie ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Brakuje dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób. (https://t.me/mariupolrada/13562) (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2023