Piłkarze reprezentacji Ukrainy pokonali w Glasgow Szkocję 1:3 (0:1) w półfinale baraży o awans do tegorocznych mistrzostw świata. W decydującym meczu - również na wyjeździe - zmierzą się 5 czerwca z Walią w Cardiff.

 

Przed meczem w Glasgow ukraińscy piłkarze, wspierani przez liczne grono swoich kibiców z sektora gości, wyszli na murawę owinięci flagami w barwach ojczyzny. W trakcie odgrywania hymnu cały stadion był im brawo. Na trybunach było wiele ukraińskich symboli, również transparenty z antywojennymi hasłami.

Ukraińcy mieli rywalizować w marcowych barażach, jednak na skutek rosyjskiej agresji zbrojnej na ten kraj mecze z ich udziałem zostały przełożone na czerwiec.

Wielu piłkarzy ukraińskich – zwłaszcza z największych klubów, czyli Szachtara Donieck i Dynama Kijów – nie grało oficjalnych meczów od pół roku. Piłkarska Europa starała się jednak pomóc reprezentacji tego kraju.

Kadra prowadzona przez Ołeksandra Petrakowa przygotowywała się na zgrupowaniu w Słowenii i rozgrywała w tym czasie sparingi z drużynami z Niemiec, Włoch oraz Chorwacji. Wcześniej Dynamo i Szachtar podróżowały po Europie, występując w meczach sparingowych m.in. w Polsce.

Jak się okazało, kadra Petrakowa przygotowała się znakomicie. Od początku środowego spotkania Ukraińcy posiadali przewagę i stwarzali sporo sytuacji podbramkowych. Brakowało im jedynie skuteczności.

W 33. minucie dopięli jednak swego. Po znakomitym podaniu sam przed bramkarzem gospodarzy znalazł się doświadczony Andrij Jarmołenko i efektownym lobem z ok. 16 metrów zapewnił swojej drużynie prowadzenie.

Na początku drugiej połowy było już 2:0 dla rozpędzonych gości – tym razem po uderzeniu głową Romana Jaremczuka.

Szkoci starali się, atakowali, przy okazji narażając się na kontrataki gości. W 79. gospodarze w końcu zdobyli kontaktową bramkę. Jej autorem był Callum McGregor, ale przy tej akcji nie popisał się bramkarz reprezentacji Ukrainy Heorhij Buszczan.

Na więcej gospodarzy już nie było stać, na dodatek w doliczonym czasie gry – w ostatniej akcji meczu – bramkę dla Ukrainy zdobył Artem Dowbyk.

W finale baraży Ukraina zmierzy się 5 czerwca w Cardiff z Walią, która w marcowym półfinale pokonała Austrię 2:1.

Zwycięzca tej ścieżki barażowej wystąpi w mistrzostwach świata w grupie B – z Anglią, Iranem oraz Stanami Zjednoczonymi.

Jeżeli awans wywalczy Ukraina, dokona tego po raz pierwszy od 2006 roku, gdy na niemieckich boiskach dotarła w MŚ aż do ćwierćfinału. (PAP)