Ukraina obecnie nie widzi oznak obecności na froncie uzbrojenia z Chin – poinformował w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. Ocenił, że Pekin zachowuje neutralność i nie popiera żadnej ze stron.

“Nie widzimy teraz na naszym froncie uzbrojenia z Chin” – powiedział sekretarz RBNiO w wywiadzie telewizyjnym. Przypomniał, że Ukraina wcześniej nagłośniła pojawienie się po stronie rosyjskiej irańskich dronów ofensywnych i przeanalizowała, z jakich części się składają.

Daniłow zapewnił, że Ukraina zwróci się o wyjaśnienia do krajów, które są producentami poszczególnych części znalezionych w dronach irańskich. Kijów od razu poinformuje całą wspólnotę międzynarodową, jeśli Moskwa zacznie używać na froncie broni pochodzącej z Chin – zapowiedział sekretarz RBNiO.

Ocenił przy tym, że “stanowisko Chin jest neutralne – nie popierają one ani jednej, ani drugiej strony”.

Daniłow przypomniał o chińskich propozycjach pokojowych dotyczących wojny Rosji przeciwko Ukrainie; według jego słów zawierają one “punkty, które są dość wątpliwe”, choć są też elementy “możliwe do zaakceptowania”. (PAP)