Szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau przybył do Kijowa - przekazał we wtorek rzecznik resortu Łukasz Jasina. Rau ma rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. W planach są też spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

 

Szef dyplomacji przybył do Kijowa z delegacją Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której w tym roku przewodniczy Polska. Towarzyszy mu m.in. sekretarz generalna OBWE Helga Schmid – przekazał PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

„Minister spraw zagranicznych i urzędujący przewodniczący OBWE Zbigniew Rau odwiedza Kijów, aby porozmawiać o przyszłości działań tej organizacji na terenie Ukrainy, oraz by przeprowadzić bilateralne rozmowy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą” – powiedział Jasina.

„Ponadto minister zostanie przyjęty przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i premiera Denysa Szmyhala, a także odwiedzi miejsca, w których zostały popełnione rosyjskie zbrodnie wojenne ostatnich miesięcy” – dodał rzecznik MSZ.

W podkijowskiej Buczy Rau będzie w miejscach pochówków ofiar rosyjskich zbrodni na cywilnej ludności tej miejscowości oraz spotka się z mieszkańcami miasteczka modułowego, które powstało ze środków przekazanych przez Polskę.

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022