W ubiegłym tygodniu z Ukrainy wypłynęło najmniej od początku roku statków z produktami rolnymi – poinformował Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego (UCAB). Ukraiński eksport jest blokowany przez rosyjskie inspekcje.

 

W dniach od 24 do 30 kwietnia Ukraina wyeksportowała drogą morską 450,3 tys. ton produktów rolnych, czyli o 31 proc. mniej niż tydzień wcześniej.

 

Jednocześnie z ukraińskich portów wypłynęło zaledwie 11 statków z produktami rolnymi, czyli o cztery statki mniej niż w poprzednim tygodniu. To najniższy tygodniowy wskaźnik w tym roku.

 

Ponad połowę eksportu stanowiła pszenica (52 proc.), kukurydza 43 proc., olej słonecznikowy 4 proc. Wśród głównych kierunków znalazły się kraje Europy (Hiszpania i Holandia), Azji (Chiny i Turcja) oraz Afryki (Kenia, Egipt, Etiopia.

 

Według Kijowa obecnie “korytarz zbożowy” nie może w pełni funkcjonować z powodu blokowania przez stronę rosyjską inspekcji statków. Zdaniem UCAB statki nie są codziennie kontrolowane, zdarza się, że kontrolerzy z Rosji nie potwierdzają ani jednej jednostki z listy uzgodnionej z ONZ i Turcją.

 

Łącznie od 1 sierpnia ubiegłego roku do 30 kwietnia 2023 roku wyeksportowano z Ukrainy 29,3 mln ton produktów rolnych. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2023