Rosyjska firma bukmacherska 1xBet, której działalność w Rosji jest oficjalnie zakazana, funkcjonuje bez przeszkód na Ukrainie i prawdopodobnie współpracuje ze służbami Kremla, zbierając dane osobowe Ukraińców - powiadomiła w piątek agencja UNIAN, powołując się na śledztwo dziennikarskie niezależnego portalu InformNapalm.

 

Firma otrzymała licencję na prowadzenie działalności na Ukrainie 30 marca, a zatem ponad miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj. Osobą odpowiedzialną za tę decyzję jest Borys Baum – urzędnik z biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy, pełniący funkcję doradcy wiceszefa tej komórki Kyryła Tymoszenki. Symptomatyczne są w tym kontekście bliskie związki Bauma z rosyjskim biznesem i wiceprzewodniczącym Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Aleksandrem Babakowem – pisze UNIAN.

Babakow zajmuje również od 2012 roku stanowisko specjalnego przedstawiciela prezydenta Władimira Putina ds. współpracy z rosyjskimi organizacjami za granicą. Wywodzi się z partii Ojczyzna (ros. Rodina), założonej przez czołowego propagandystę Kremla Dmitrija Rogozina.

W ocenie dziennikarzy z serwisu InformNapalm działalność 1xBet na Ukrainie jest prawdopodobnie koordynowana przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). “Powiązania ze strukturami siłowymi to warunek funkcjonowania na rynku w Rosji. Za lojalność ze strony FSB trzeba się jednak czymś opłacać. (Tą zapłatą) są dane osobowe Ukraińców” – oceniono na łamach niezależnego portalu i agencji UNIAN.

“Gry hazardowe to ryzyko. Ludzie tracą pieniądze, często duże pieniądze. Posiadając bazę danych osób z poważnymi problemami finansowymi, bardzo łatwo jest rekrutować agentów na miejscu (na Ukrainie – PAP) i wykorzystywać ich na potrzeby (rosyjskiego wywiadu wojskowego) GRU i FSB” – zauważyli dziennikarze InformNapalm.

W ramach śledztwa przeanalizowano również związki firmy 1xBet z bukmacherem 1xStawka, legalnie funkcjonującym na rynku w Rosji. Chociaż oficjalnie obu przedsiębiorstw nic nie łączy, w rzeczywistości jest to ten sam podmiot, korzystający m.in. z tego samego oprogramowania. Ponadto płatności 1xBet są realizowane za pośrednictwem rosyjskich banków, m.in. Sbierbanku i AlfaBanku – czytamy na łamach InformNapalm i UNIAN.

“Oprócz tego 1xBet organizuje w Rosji pojedynki raperów, podczas których wykonywane są propagandowe antyukraińskie utwory – np. o pułku Azow, który jakoby +bombardował dzieci i starców w Donbasie+” – zauważyli niezależni dziennikarze.

“Czekamy na rezultaty działań Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, a także Rady Bezpieczeństwa Narodowego i i Obrony. Od Komisji Regulacji Gier Hazardowych i Loterii (KRAIL) nie oczekujemy już niczego. (…) Pozostaje tylko pytanie, czy Ukraina jest zadowolona z szefa KRAIL, który milczy, gdy wróg przejmuje jego instytucję” – konkludują autorzy śledztwa. (PAP)

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022