Pod Symferopolem na okupowanym Krymie formowane są rosyjskie kolumny z ciężkim uzbrojeniem; następnie oddziały te wyruszają w kierunku Chersonia na południu Ukrainy - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich Refat Czubarow.

 

Około godziny 22 (godz. 21 w Polsce) z jednostek wojskowych wokół Symferopola wyjechało w kolumnie około 400 samochodów. Pojazdy wyruszyły w stronę Chersonia. Półtorej godziny później pod Symferopolem formowano następną kolumnę, składającą się z ciężarówek, czołgów i transporterów opancerzonych. Transport przybył od strony Teodozji – relacjonował Czubarow na Facebooku (https://tinyurl.com/3k7xtk3w).

W sobotę związany z Radiem Swoboda portal Krym.Realii informował, że na Krym zmierzają z Rosji pociągi z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. Zauważono m.in. haubice samobieżne Msta-S i Goździk (ros. Gwozdika), czołgi T-72 i T-80, bojowe wozy piechoty i ciężarówki oraz cysterny z paliwem.

W poniedziałek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, a także m.in. amerykańskie media i ośrodki analityczne donosiły o skutecznym ukraińskim natarciu na rosyjskie pozycje w obwodzie chersońskim na południu. Waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną powiadomił w najnowszym raporcie, że Ukraińcy wyzwolili kilka miejscowości na zachód i północny zachód od Chersonia oraz na południe od granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego. (PAP)

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022