To absurd, że Rosja, która jest gorsza od Państwa Islamskiego, sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – ocenił w środę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Minister odniósł się w ten sposób do nagrania wideo ukazującego rosyjskich żołnierzy ścinających ukraińskiego jeńca wojennego.

“W sieci krąży przerażające nagranie, na którym wojskowi z Rosji odcinają głowę ukraińskiemu jeńcowi. (…) Rosyjscy terroryści muszą zostać wyrzuceni z Ukrainy i ONZ, a także ponieść odpowiedzialność za swoje zbrodnie” – podkreślił Kułeba w komunikacie na Twitterze (https://tinyurl.com/2uukhum2).

Skrajnie drastyczne nagranie wideo z kaźnią jeńca pojawiło się we wtorek wieczorem. Widać na nim, jak ludzie w mundurach z białymi wstęgami (których zwykle używają do identyfikacji wojskowi rosyjscy) odcinają głowę żywemu człowiekowi z ukraińskimi dystynkcjami. Sprawcy są zamaskowani.

Jak zauważyła rosyjskojęzyczna redakcja BBC, na nagraniu można dostrzec jaskrawozielone liście, co wskazuje na to, że kadry prawdopodobnie zostały nagrane przed kilkoma miesiącami.

Rosja, obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – gremium składającego się z 15 krajów, w tym 10 wybieranych na dwuletnią kadencję zgodnie z kluczem geograficznym. Polska była po raz ostatni niestałym członkiem Rady w latach 2018-19.

1 kwietnia rozpoczęło się rotacyjne miesięczne przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa.

Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, władze w Kijowie wielokrotnie kwestionowały prawo Rosji do zasiadania w Radzie. “Rosja jest uzurpatorem miejsca Związku Radzieckiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dziś podjęliśmy ważny krok. Ukraina zainicjowała proces, którego celem jest wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ i samej ONZ” – oznajmił Kułeba 26 grudnia ubiegłego roku. (PAP)