MSZ Ukrainy: liczymy, że Chiny wywrą wpływ na Moskwę, by zmusić ją do przerwania wojny

Przywódca Chin Xi Jinping przybył w poniedziałek z wizytą państwową do Rosji – podały media w obu krajach. Według zapowiedzi będzie w Moskwie rozmawiał z Władimirem Putinem o zacieśnianiu współpracy dwustronnej oraz o wojnie na Ukrainie.

Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua przekazała, że na cześć Xi zorganizowano w Rosji „wielką ceremonię powitalną”. Według tej agencji Xi i Putin przeprowadzą „dogłębną wymianę opinii na temat relacji dwustronnych oraz międzynarodowych i regionalnych kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.

Xi będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się z Putinem odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Dla Xi jest to pierwsza zagraniczna podróż od rozpoczęcia bezprecedensowej trzeciej kadencji na stanowisku przewodniczącego ChRL.

Ukraina ma nadzieję, że Chiny użyją wpływu, jaki mają na Moskwę, by zmusić ją do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie – oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. 

“Ukraina uważnie śledzi wizytę chińskiego przywódcy w Rosji. Oczekujemy, że Pekin użyje swego wpływu na Moskwę w celu zmuszenia jej do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie” – powiedział rzecznik, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Przypomniał, że szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał w zeszłym tygodniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem. Minister w tej rozmowie podkreślił rolę zasady integralności terytorialnej w wysiłkach na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie – wskazał rzecznik. Dodał następnie: “jesteśmy gotowi do ściślejszego dialogu z Chinami na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie, zgodnie z zasadami zapisanymi w statucie ONZ i ostatniej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ”.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji zbrojnej wobec Ukrainy i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych komunikatach Pekinu mowa jest najczęściej o „kryzysie” lub „kwestii ukraińskiej”. Chiny sprzeciwiają się również sankcjom nakładanym na Rosję i zacieśniają z nią współpracę w wielu dziedzinach, w tym wojskowej. (PAP)