Przekazywanie Rosji uzbrojenia do wykorzystania w jej wojnie z Ukrainą nie leży w interesie Chin, a pomaganie agresorowi oznaczałoby współudział w łamaniu prawa międzynarodowego – ostrzegł w środę w Pekinie prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

„Długotrwała wojna nie leży w interesie Chin” – ocenił francuski prezydent, który rozpoczął w środę trzydniową wizytę państwową w ChRL. Dodał, że nie przyjechał do Chin, by negocjować pokój na Ukrainie, ale jego zdaniem Pekin może być w tej kwestii pomocny.

 

W odniesieniu do potencjalnych dostaw uzbrojenia z Chin do Rosji, prezydent Francji ostrzegł, że „ktokolwiek pomaga agresorowi, stawia się w sytuacji, w której jest współwinny naruszania prawa międzynarodowego”.

 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, prezydent Francji zaznaczył jednak, że w rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem nie będzie groził mu sankcjami, ponieważ jego zdaniem nie jest to właściwy sposób na prowadzenie relacji.

 

Macron podkreślił również, że zmniejszanie ryzyka związanego ze współpracą gospodarczą Europy z Chinami nie sprowadza się do całkowitej rezygnacji z robienia z nimi interesów. „Strategiczna autonomia nie oznacza autarkii” – dodał.

 

Według niego nie ma sprzeczności pomiędzy zmniejszaniem uzależnienia od Chin w strategicznych sektorach, takich jak sieci telefoniczne, a zwiększaniem współpracy w innych branżach, takich jak rolnictwo.

 

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. Sprzeciwiają się też sankcjom nakładanym na Moskwę przez państwa zachodnie i ich sojuszników. Według władz USA Pekin rozważa dostawy uzbrojenia dla rosyjskiej armii.

 

Po przylocie do Pekinu Macron ocenił, że Chiny mogą odegrać „kluczową rolę” w „poszukiwaniu drogi pokoju” na Ukrainie z uwagi na swoje bliskie relacje z Rosją. Podkreślił, że chińskie władze potwierdziły swoje przywiązanie do Karty Narodów Zjednoczonych, która zawiera zasady integralności terytorialnej i suwerenności państw.

 

Na czwartek zaplanowano rozmowy prezydenta Francji z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. W części spotkań będzie mu towarzyszyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która według ekspertów prezentuje bardziej asertywne stanowisko wobec ChRL. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2023