Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej wizyty w Berlinie spotkał się z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Obaj wezmą udział w konferencji na temat odbudowy Ukrainy.

 

“Dziś w Berlinie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja +International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation+, w której biorę udział. Przyjacielskie powitanie z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem” – napisał Morawiecki na Facebooku.

Odbywające się we wtorek w Berlinie spotkanie dotyczy rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy. W konferencji wezmą udział przedstawiciele rządów państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy oraz organizacji pozarządowych, środowisk eksperckich i akademickich, a także sektora prywatnego. Konferencja odbędzie się pod auspicjami Grupy G7 oraz Komisji Europejskiej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że uczestnicy spotkania w Berlinie będą dyskutować o proponowanych formach wsparcia Ukrainy w jej odbudowie oraz transformacji, przy uwzględnieniu toczących się działań wojennych.

W programie konferencji znalazły się panele dyskusyjne poświęcone m.in. finansowaniu wysiłków rekonstrukcyjnych, wykorzystaniu historycznych doświadczeń Planu Marshalla dla Europy czy zrównoważonemu rozwojowi ukraińskiej gospodarki.

Premier weźmie udział w pierwszej, otwierającej dyskusji na temat międzynarodowych perspektyw wobec rekonstrukcji Ukrainy.

“Od początku wojny wspieramy naszych sąsiadów, zarówno w sposób finansowy, jak i na arenie międzynarodowej. Rada Europejska, podczas ostatniego posiedzenia w Brukseli, wezwała zgodnie z głosem Polski, do wzmocnienia pomocy dla Ukrainy i do realizacji pakietu pomocy finansowej” – podkreślił Müller. (PAP)

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022