Poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Gubernatorem Generalnym Australii Davidem Hurleyem dotyczyło m.in. agresji Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwa energetycznego i relacji dwustronnych - poinformowało KPRM.

Spotkanie premiera z Gubernatorem Generalnym Australii Hurleyem odbyło się w poniedziałek w KPRM; oprócz szefa rządu brali w nim udział m.in. rzecznik rządu Piotr Müller i wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że politycy rozmawiali m.in. o współpracy dwustronnej między Polską i Australią. “Jednym z głównym tematów była również agresja Rosji na Ukrainę oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne” – czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, Polska i Australia zdecydowanie potępiają rosyjską agresję na terenie Ukrainy. “Jesteśmy darczyńcami pomocy wojskowej i humanitarnej dla naszego wschodniego sąsiada. Australia popiera Ukrainę, i tak jak Polska chce, by odzyskała wolność i suwerenność” – zaznaczono.

“Jednym z głównych tematów rozmów Prezesa Rady Ministrów z Gubernatorem Generalnym Australii była perspektywa rozwoju współpracy dwustronnej. Przywódcy omówili również agresję zbrojną Rosji na terenie Ukrainy oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne. Na spotkaniu została omówiona sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku” – napisano w komunikacie.

Przypomniano, że Polska wspierała Australię w trudnym okresie walki z pandemią COVID-19 m.in. przekazując milion szczepionek.

Wizyta Hurleya w Polsce – jak podkreśla KPRM – jest ważnym elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Australią, a obchody te wpisują się w intensyfikację relacji pomiędzy oboma krajami. “Pomimo dzielącej nasze kraje odległości, utrzymujemy od lat dobre relacje dwustronne. Od 1972 r. nasze kraje współpracują, by budować i wzmacniać silne relacje” – czytamy. (PAP)

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022