"Diaboliczna przemoc" - tak wojnę na Ukrainie nazwał papież Franciszek. Doszło tam do powrotu "dramatu Kaina i Abla" - mówił w czwartek podczas audiencji dla przedstawicieli katolickiej instytucji Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO). Apelował, by broń ustąpiła miejsca negocjacjom.

 

W czasie spotkania z delegacją katolickich organizacji charytatywnych, zaangażowanych we wspieranie wspólnot wiernych obrządków wschodnich papież powiedział: na “umiłowanej i udręczonej Ukrainie powrócono do dramatu Kaina i Abla; rozpętała się przemoc, która niszczy życie, przemoc demoniczna, diabelska”.

Jak dodał, w jej obliczu wierzący “są wezwani, by odpowiedzieć siłą modlitwy, konkretnymi aktami miłości, każdym chrześcijańskim środkiem, aby broń ustąpiła miejsca negocjacjom”.

Franciszek podziękował przedstawicielom ROACO za okazanie wsparcia ze strony Kościoła i jego samego na Ukrainie oraz w krajach, gdzie przyjęto uchodźców.

“Chcemy, aby szybko spełniło się pokojowe proroctwo Izajasza: naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, a swe miecze przekują na lemiesze” – zaznaczył.

Papież przyznał: “Wszystko jednak wydaje się iść w przeciwnym kierunku: jedzenia jest mniej, a szczęk oręża rośnie”.

Jego zdaniem “historią rządzi model Kaina”.

“Nie przestawajmy jednak modlić się, pościć, pomagać, pracować po to, aby ścieżki pokoju znalazły miejsce w dżungli konfliktów” – wezwał.

Franciszek przypomniał też, że od 12 lat trwa wojna w Syrii, która wyczerpała ten kraj i zamieniła go w “pustynię ubóstwa”.

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022