Papież Franciszek poprosił Polaków, by trud pielgrzymowania na Jasną Górę i do innych sanktuariów ofiarowali za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. Po miesięcznej przerwie wakacyjnej papież spotkał się w środę z wiernymi na audiencji generalnej w Watykanie. Relacjonował swą niedawną podróż do Kanady.

“Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Dziękuję wam za modlitewne wsparcie podczas mojej podróży do Kanady. Wiem, że w sierpniu wielu z was pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę i do innych sanktuariów maryjnych” – powiedział papież, zwracając się do Polaków w Auli Pawła VI.

“Proszę was, ofiarujcie trud waszego pielgrzymowania także za Kościół, za pokój w całym świecie, a szczególnie na Ukrainie” – dodał.

Pozdrowił też siostry elżbietanki, z których wiele pracuje na Ukrainie. “Niech Matka Boża wyjedna im oraz tym, którym pomagają, obfitość Bożych łask” – mówił papież.

Katechezę poświęcił swej zakończonej w sobotę podróży do Kanady. Przypomniał, że jej celem było spotkanie z ludnością rdzenną i prośba o przebaczenie krzywd wyrządzonych im przez chrześcijan, w tym wielu katolików, którzy w przeszłości angażowali się w prowadzoną przez ówczesne rządy politykę przymusowej asymilacji.

Jak zaznaczył, była to “pielgrzymka pokutna”, a w jej trakcie spotykał się z przedstawicielami Pierwszych Narodów, Metysów oraz Inuitów.

Podróż – zaznaczył – była też związana z pojednaniem.

“W Kanadzie podjęto starania, by zapisać nowy ważny, rozdział drogi, jaką Kościół pokonuje razem z rdzennymi ludami” – dodał papież.

Odnotował także na zakończenie drugą rocznicę katastrofalnego wybuchu w porcie w Bejrucie w Libanie, w którym zginęło ponad 200 osób, a 6,5 tys. zostało rannych. Zaapelował o pokój, zgodę i pojednanie w tym kraju, pogrążonym w ciężkim kryzysie.

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022