Wołodymyr Zełenski został w Warszawie przywitany jak bohater, który wybawia Europę przed Rosją – napisał dziennik “New York Times” podsumowując wizytę ukraińskiego prezydenta. Według dziennika wizyta scementowała polsko-ukraińskie partnerstwo, które “popycha geopolityczny środek ciężkości Europy na wschód”

 

“Fetowany jak bohater, który wybawia Europę z rosyjskiej paszczy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (…) scementował nową oś wspólnych interesów i siły militarnej, która popycha geopolityczny środek ciężkości Europy na wschód” – pisze nowojorski dziennik.

 

Gazeta zaznacza, że Zełenski w Warszawie uzyskał mocne wsparcie dla jej euroatlantyckich ambicji, choć ocenia, że perspektywa wejścia Ukrainy do NATO pozostaje odległa wobec chłodnego stanowiska państw zachodniej Europy.

 

“NYT” w swojej relacji odnotowuje protesty rolników związane z napływem ukraińskiego zboża do Polski oraz rosnące poparcie dla Konfederacji, jednak podkreśla, że nie zdołało to zakłócić wizyty i owacji, które ukraiński prezydent otrzymał na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Nowojorska gazeta zauważyła przy tym zapowiedź Zełenskiego, że problem zboża zostanie rozwiązany, a także podpisane porozumienia dotyczące wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej 125 mm oraz zakupu Rosomaków, samobieżnych moździerzy Rak i pocisków przeciwlotniczych Piorun.

 

Dziennik zaznaczył też, że wizyta pokazuje, jak historyczne waśnie między oboma krajami zeszły na boczny tor w obliczu wspólnego wroga, Władimira Putina. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2023