Niemcy i Holandia wspólnie dostarczą Ukrainie sześć kolejnych samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000 – poinformowały we wtorek w Madrycie szefowe resortów obrony Niemiec i Holandii, Christine Lambrecht i Kasja Ollongren.

 

Oba kraje dostarczą po trzy haubicoarmaty, wcześniej Holandia i Niemcy przekazały już Ukrainie 12 maszyn tego typu – relacjonuje agencja Reutera.

Szefowe resortów obrony poinformowały o nowej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy w trakcie rozpoczynającego się szczytu NATO w Madrycie.

“Okazujemy nasze zdecydowanie i zaangażowanie na rzecz Ukrainy i to, że nie poddajemy się rosyjskiej agresji” – powiedziała na wspólnej konferencji prasowej Ollongren.

“Niemcy są gotowe, by odegrać swoją rolę, NATO musi być silne i musi to również pokazywać liczebność wojsk” – przekazała z kolei Lambrecht.

W zeszłym tygodniu minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że wcześniej przekazane przez Niemcy Panzerhaubitze 2000 walczą już na Ukrainie.

Panzerhaubitze 2000 to jedna z najpotężniejszych broni artyleryjskich, jaką dysponuje Bundeswehra. Działa te mogą trafiać w cel odległy o 40 km.(PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022