Tylko Rosja odpowiada za rosnące ryzyko dla krajów sąsiednich - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wezwał Europę do "zamknięcia nieba nad Ukrainą" również dla "własnego bezpieczeństwa".

 

“Jedynie Rosja jest odpowiedzialna za wojnę na Ukrainie i za zmasowane ostrzały rakietowe. Jedynie Rosja stoi za gwałtownie rosnącym ryzykiem dla krajów sąsiedzkich” – napisał Podolak na Twitterze (https://tinyurl.com/yybbtp27).

“Nie trzeba szukać wymówek i odkładać kluczowych decyzji. To dla Europy czas, by +zamknąć niebo nad Ukrainą+. Także dla własnego bezpieczeństwa” – dodał.

Wcześniej w środę prezydent Zełenski oznajmił, że wtorkowy rosyjski zmasowany ostrzał Ukrainy i “rosyjskie rakiety (które) uderzyły w terytorium sąsiedniej Polski” to “prawdziwe wystąpienie Rosji na (szczycie) G20”. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o szybką reakcję.

We wtorek o godzinie 15.40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim doszło do wybuchu pocisku produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – przekazało polskie MSZ w komunikacie w nocy z wtorku na środę.

Prezydent Andrzej Duda w nocnym oświadczeniu dla mediów powiedział, że “nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze”.

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022