Powtarzając tezy rosyjskiej propagandy, władze Gruzji oskarżyły Ukrainę o przygotowanie przewrotu i wciąganie Tbilisi w wojnę z Rosją; kategorycznie odrzucamy te insynuacje, nie tam szukacie wroga – oświadczył w poniedziałek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

„Kategorycznie odrzucamy te insynuacje, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością” – napisał Nikołenko w oświadczeniu na Facebooku. W ten sposób rzecznik MSZ zareagował m.in. na wypowiedź premiera Gruzji, który oskarżył prezydenta Ukrainy o ingerowanie w sprawy wewnętrzne na tle protestów przeciwko ustawie o agentach zagranicznych.

„W ciągu ostatnich kilku dni premier i władze parlamentu Gruzji wygłosili kilka uwag nieprzyjaznych wobec Ukrainy. Niemal dosłownie powtarzając tezy rosyjskiej propagandy, przedstawiciele władz gruzińskich oskarżyli Ukrainę o przygotowanie przewrotu w Gruzji, wciąganie jej do wojny z Rosją, wysyłania sił do wzniecania wojny domowej” – napisał Nikołenko.

https://www.facebook.com/oleg.nikolenko.50/posts/10228859790374784

„Szukacie wroga w niewłaściwym miejscu” – oświadczył rzecznik MSZ.

„Jesteśmy pewni, że oświadczenia gruzińskich polityków nie zdołają zachwiać silną przyjaźnią pomiędzy narodami ukraińskim i gruzińskim. Wysoko cenimy wsparcie Gruzinów w czasie, gdy Ukraińcy walczą o swoją niepodległość. Ukraina była i pozostaje przyjacielem narodu gruzińskiego, któremu życzymy, by nie zatrzymywał się na drodze rozwoju europejskiej przyszłości” – dodał urzędnik.

We wtorek 7 marca parlament Gruzji przyjął w pierwszym czytaniu ustawę o “zagranicznych agentach”. Projekt nakładał obowiązek rejestracji w charakterze “zagranicznego agenta” na wszystkie organizacje, które otrzymują ponad 20 proc. swoich funduszy z zagranicy.

W opinii wielu obserwatorów uchwalenie tej ustawy, zainicjowanej przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, świadczyło o autorytarnym zwrocie w polityce władz w Tbilisi i powielało rozwiązania funkcjonujące w Rosji.

W Tibilisi wybuchły protesty przeciwników nowego prawa, które przerodziły się w starcia z policją. Zełenski wyraził solidarność z manifestantami, podziękował za to, że eksponowali ukraińskie flagi, i życzył Gruzji “demokratycznego i europejskiego sukcesu”.

W piątek parlament Gruzji odrzucił w drugim czytaniu kontrowersyjną ustawę po tym, gdy Gruzińskie Marzenie wycofało swoje poparcie dla niej. (PAP)