Holokaust jest raną pamięci narodowej Ukrainy; czcząc pamięć jego ofiar, przypominamy o podejmowanych dziś przez Rosję próbach wyniszczenia narodu ukraińskiego – oświadczyło MSZ w Kijowie w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

„Czcząc pamięć ofiar Holokaustu w warunkach sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji zbrojnej, po raz kolejny podkreślamy, że w samym sercu Europy już prawie rok trwa krwawa powtórka najstraszniejszych zbrodni w historii ludzkości – próba wyniszczenia całego narodu” – głosi stanowisko ukraińskiej dyplomacji.

Oświadczyła ona, że ofiarami nazistowskiego ludobójstwa Żydów w Ukrainie zostało co najmniej 1,5 mln osób, czyli jedna czwarta Żydów Europy, wymordowanych podczas Zagłady.

„Dla Ukrainy Holokaust jest raną naszej pamięci narodowej; Ukraińcy i Żydzi na przestrzeni stuleci razem żyli w Ukrainie. Jednym z symboli tej tragedii, miejscem masowej zagłady Żydów w Europie był Babi Jar w Kijowie, gdzie w latach 1941-1943 zabitych zostało ponad 100 tys. osób: Żydów, Romów, ukraińskich działaczy narodowych i więźniów syreckiego (od nazwy dzielnicy Kijowa, Syrec – PAP) obozu koncentracyjnego” – wskazano.

MSZ podkreśliło, że Ukraina potępia zbrodnie przeciwko ludzkości oraz próby negowania Holokaustu. „Zdecydowanie potępiamy także haniebne wypowiedzi przedstawicieli reżimu rosyjskiego, którzy obrażają pamięć milionów ofiar Holokaustu. Rosja na szczeblu państwowym pielęgnuje antysemityzm i propaguje nienawiść do innych narodów” – czytamy.

W komunikacie przypomniano, że wojna, prowadzona przez Rosję przeciw Ukrainie, dotknęła także wspólnych miejsc pamięci ukraińskiego i żydowskiego narodu.

„1 marca 2022 r. w Babi Jar trafiła jedna z rakiet rosyjskiego agresora. W wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej zrujnowane zostały i inne miejsca pamięci zgładzonych Żydów oraz cmentarze żydowskie na terytorium całej Ukrainy. Ofiarami Federacji Rosyjskiej stali się również Ukraińcy, którzy w swoim czasie przeżyli Holokaust i okupację nazistowską” – oświadczyło MSZ Ukrainy.

„Apelujemy do wspólnoty międzynarodowej o użycie wszelkich możliwych środków, by powstrzymać trwającą zbrodnię agresji, dokonywaną przez Rosję na ukraińskich terytoriach” – podsumowała ukraińska dyplomacja.

Jarosław Junko (PAP)