Australijski magnat finansowy Andrew Forrest zobowiązał się do przekazania 500 mln dolarów amerykańskich na start międzynarodowego funduszu inwestycyjnego o wartości 25 mld dolarów na rzecz odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją - podała agencja Reutera, powołując się na czwartkowe oświadczenie prasowe rodziny Forrestów.

 

Oczekuje się, że fundusz, nazywany Inicjatywą Zielonego Wzrostu Ukrainy (ang. Ukraine Green Growth Initiative), wzrośnie do co najmniej 100 mld dolarów.

W oświadczeniu Forrestów zacytowano słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który zapowiedział, że odbudowa Ukrainy jest szansą na usunięcie z przestrzeni publicznej “komunistycznego, rosyjskiego” budownictwa.

“Wykorzystamy fakt, że to, co zniszczyli Rosjanie może być z łatwością zastąpione przez najnowszą, najnowocześniejszą zieloną i cyfrową infrastrukturę” – skomentował Zełenski.

Forrest, założyciel grupy Fortescue, czwartego co do wielkości producenta rud żelaza na świecie, powiedział, że konsultacje w sprawie funduszu, który pomoże w odbudowie Ukrainy i jej “wejściu w złotą erę”, trwały od marca. Był w nie zaangażowany m.in. premier Australii Anthony Albanese, prezydent USA Joe Biden i były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Sam biznesmen spędził w Kijowie około tygodnia w czerwcu, został przyjęty przez prezydenta Zełenskiego.

“Zamiast po prostu zastępować przeszłość, zbudujemy nową przyszłość” – oświadczył Forrest.

W tym tygodniu Rosja nasiliła ataki rakietowe na Ukrainę, obierając za cel miasta i wsie oraz infrastrukturę energetyczną. Kijów uznał te ataki za najcięższą falę uderzeń rakietowych w ciągu niemal dziewięciu miesięcy trwania wojny.

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022