W przypadku wojny na Ukrainie zaczyna się zjawisko jej wietnamizacji, czyli przyzwyczajania się mieszkańców Zachodu do konfliktu, który staje się permanentny - uważa redaktor naczelny włoskiego dziennika "La Stampa" Massimo Giannini.

 

Jak zaznaczył włoski dziennikarz, Ukraińcy boją się tego, że ludzie w krajach zachodnich “zmęczą się” tą wojną.

Giannini powiedział we włoskim radiu Capital w czwartek: “Stoimy w obliczu pewnej wietnamizacji wojny na Ukrainie, ponieważ na froncie obserwujemy codziennie postęp i hamowanie działań zbrojnych. Jednego dnia wydaje się, że Rosja ma przewagę, a drugiego dnia, że to Ukraina robi dalszy krok naprzód, stawiając opór”.

 

“Jedyną pewnością, jaką mamy, jest to, że konflikt niestety wydłuża się, staje się permanentny. Jasne jest zatem, że w tym kontekście także Zachód zaczyna patrzeć na tę wojnę, jak na codzienny biuletyn;, tak, jak to było w przypadku Covid-19. To też była inna forma wojny, która wraz z tym, że stała się permanentna i opanowała nasze życie, przekształciła się w stały element z danymi na temat osób i hospitalizowanych” – ocenił szef turyńskiej gazety.

 

Następnie podkreślił: “Właśnie tego bali się Ukraińcy tuż po tym, gdy wojna się zaczęła”.

Giannini dodał, że ukraińscy cywile mówili reporterom: “Najbardziej obawiamy się tego, że wy na Zachodzie zmęczycie się tą tragedią”.

“Mam wrażenie, że ten moment się zbliża, jeśli już nie nadszedł” – stwierdził redaktor naczelny “La Stampy”.