Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego rosyjskiego ostrzału rakietowego osiedla mieszkaniowego w Humaniu w centralnej części Ukrainy wzrosła do 15; wcześniej informowano o 11 zabitych cywilach – powiadomiło na Telegramie MSW Ukrainy.

“Spod gruzów wydobyto ciała kolejnych dwóch osób. Obecnie (wiemy o) 14 zabitych w konsekwencji ostrzału rakietowego wielopiętrowego budynku” – oznajmił ukraiński resort na Telegramie, podkreślając, że są to dane z godz. 11.38 czasu polskiego. Kilkadziesiąt minut później pojawiły się doniesienia o 15. ofierze (https://t.me/s/mvs_ukraine).

Ukraińskie służby ratunkowe powiadomiły, że w ataku na Humań zostało rannych co najmniej 18 osób, z których 12 hospitalizowano. Spod gruzów uratowano 17 mieszkańców, w tym trzy osoby niepełnoletnie.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku na ukraińskie obiekty cywilne wynosi obecnie co najmniej 17, w tym troje dzieci. Wcześniej przekazano, że w Dnieprze rosyjski pocisk zabił trzyletnią dziewczynkę i młodą kobietę, prawdopodobnie matkę dziecka. W Humaniu śmierć poniosło dwoje dziesięciolatków.

W godzinach porannych naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny poinformował, że obrona przeciwlotnicza zniszczyła 21 spośród 23 rakiet manewrujących, odpalonych przez wojska rosyjskie z bombowców strategicznych operujących w rejonie Morza Kaspijskiego.

“Każdy taki atak, każde zło wyrządzone naszemu krajowi i jego mieszkańcom tylko przybliża terrorystyczne państwo do porażki i kary. Oni myślą, że jest odwrotnie, ale to nieprawda. Nie zapomnimy o żadnej zbrodni i nie pozwolimy żadnemu okupantowi uniknąć odpowiedzialności” – zadeklarował na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (https://tinyurl.com/43z8cd37). (PAP)

 

Copyright © PAP SA 2023