Rosja straciła w ciągu ostatniej doby 20 sztuk czołgów i pojazdów opancerzonych – podał w piątek ukraiński sztab generalny. Blog wojskowy Oryx poinformował w ostatnich dniach, że od początku inwazji Rosja straciła już ponad 10 tysięcy jednostek sprzętu.

Jak podał sztab sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku, wojska rosyjskie straciły w ciągu minionej doby cztery czołgi i 16 pojazdów opancerzonych. Łącznie od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 3650 czołgów i 7069 pojazdów opancerzonych. (https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua)

Według ustaleń blogu Oryx, dokumentującego straty sprzętu wojskowego, armia rosyjska utraciła dotąd 10 006 sztuk sprzętu. Autorzy blogu biorą pod uwagę uzbrojenie zniszczone, uszkodzone bądź przejęte przez Ukraińców. W liczbie ponad 10 tys. jednostek sprzętu są m.in.: czołgi i pojazdy opancerzone, systemy i wyrzutnie rakietowe, działka przeciwlotnicze, haubice samobieżne, wozy piechoty, okręty, samoloty i śmigłowce, drony i zwykłe pojazdy (ciężarówki i jeepy).

Oryx szacuje straty, opierając się wyłącznie na danych w postaci zdjęć bądź nagrań wideo pokazujących konkretne jednostki sprzętu. Chodzi więc wyłącznie o dane poparte dokumentacją wizualną, co oznacza, że rzeczywiste straty mogą być wyższe. (PAP)