Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow ocenił, komentując w czwartek atak rosyjski na Kijów, że wymierzony był on w symboliczne miejsca miasta i że stolica Ukrainy jest “maniakalnym i niedosiężnym celem” Władimira Putina.

“Kijów pozostaje maniakalnym i niedosiężnym celem Putina. Rosyjskie ostrzały rakietowe są wymierzone w symboliczne miejsca Kijowa” – napisał Daniłow na Twitterze. (https://tinyurl.com/4prcfa6p)

Przedstawiciel władz Ukrainy określił ataki rosyjskie jako “bezsensowne” i “superkosztowne”. Są one potrzebne Kremlowi, by “podnieść temperaturę patriotycznej histerii” wewnątrz Rosji – uznał Daniłow.

Jak argumentował, w Rosji “rozpoczyna się proces rozpaczy i rozczarowania władzą” z powodu “nieudanej ofensywy i niepowodzeń na froncie”.

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy ze środy na czwartek dziewiąty od początku maja zmasowany atak z powietrza na Kijów. Miasto zostało ostrzelane rakietami, odpalonymi z rosyjskich samolotów z rejonu Morza Kaspijskiego. Następnie nad stolicą Ukrainy pojawiły się drony zwiadowcze wroga. Obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjskie pociski. Brak informacji o poszkodowanych. (PAP)