Zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji w Turynie- ukraiński zespół Kalush Orchestra wrócił po trzech miesiącach do Włoch i we wtorek wystąpił w mieście Monopoli w Apulii. Koncert odbył się kilka godzin po tym, gdy do tamtejszego portu wpłynął statek z transportem oleju słonecznikowego z Ukrainy.

 

„Jeżdżąc z naszą muzyką informujemy cały świat o wojnie trwającej w naszym kraju. Będziemy to robić i nieść naszą muzykę oraz naszą kulturę”- powiedział przed jedynym włoskim koncertem na obecnej trasie lider grupy Ołeh Psiuk. Zapewnił też: „Czujemy bardzo silne więzy z Włochami”.

Koncert zespołu, trzy miesiące po jego trumfie na Eurowizji, zorganizowały władze Monopoli i regionu Apulia.

Burmistrz miasta Angelo Annese zwrócił uwagę na to, że zupełny przypadek sprawił, że grupa wystąpiła tam w dniu, gdy do miejscowego portu wpłynął pierwszy od wybuchu wojny statek z transportem oleju słonecznikowego z Ukrainy dla Włoch.

„To szczególny moment, w którym chcemy podkreślić bliskość naszego miasta, Apulii i Włoch z narodem ukraińskim”- dodał burmistrz.

 

 

Plakat promujący trasę koncertową zespołu.

fot. Bariviva.it
Plakat promujący trasę koncertową zespołu.fot. Barviva.it

 

Na pokładzie statku Mustafa Necati do Włoch przywieziono transport 6 tysięcy ton oleju słonecznikowego. Jednostka wypłynęła 7 sierpnia z portu w Czarnomorsku. Przeszła następnie kontrole w Turcji, co przewiduje porozumienie podpisane przez Ukrainę i Rosję z władzami w Ankarze i ONZ w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.

To już trzeci statek, który przypłynął do Włoch na mocy tej umowy; dwoma pierwszymi przywieziono soję i kukurydzę.

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022