Była premier Ukrainy w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Repubblica, podzieliła się swoimi obawami związanymi z bezpieczeństwem krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Ukraina to dopiero początek

Zdaniem byłej premier Ukrainy, wojna się rozszerzy, a Europa jest zagrożona.

– Putin ma inne cele, wojna rozszerzy się, a Ukraina to dopiero pierwszy krok – uważa Tymoszenko. Jej zdaniem “Putin chce wrócić do starych granic” rosyjskiego imperium.

Była szefowa ukraińskiego rządu nazwała prezydenta Rosji Władimira Putina “barbarzyńcą” i “faszystą”.

Rakiety skierowane przeciw całemu światu

– Kraje NATO zostaną zmuszone do globalnej wojny, bo ten konflikt dotyczy całego Zachodu – zaznaczyła była premier. Jej zdaniem rakiety, które odpalono w poniedziałek na Lwów, a więc niedaleko granicy UE i NATO, były “skierowane przeciwko całemu światu”. – To wiadomość, jaką Putin wam wysyła – dodała Tymoszenko. 

O skutkach ataku poinformowali szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki i mer Lwowa, Andrij Sadowy. Jak przekazali, do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych  poniedziałkowego ataku rakietowego sił rosyjskich w Lwowie.

– Wśród rannych jest dziecko, ale jego stan nie jest ciężki. Trzy osoby są w stanie ciężkim i przewieziono je do szpitala – poinformował Kozycki i podkreślił, że dane o poszkodowanych mogą się zmienić, bo w ostrzelanych obiektach trwa teraz usuwanie gruzów. Pożary, które wybuchły po ostrzale są już ugaszone. Oba obiekty zostały całkowicie zniszczone.

©PAP