Inwazja Rosji na Ukrainę stała się symbolem końca epoki postzimnowojennej i postawiła społeczność międzynarodową przed historycznym punktem zwrotnym – oceniło we wtorek MSZ Japonii w dorocznym sprawozdaniu na temat polityki zagranicznej.

 

W najnowszej edycji Dyplomatycznej Błękitnej Księgi japoński resort zaprezentował również twardsze stanowisko wobec Chin i po raz pierwszy w takim dokumencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z państwami Globalnego Południa – podała agencja Kyodo.

 

W sprawozdaniu oceniono, że „trend współpracy międzynarodowej”, wzmocniony po zakończeniu zimnej wojny, obecnie słabnie, mimo że taka współpraca jest potrzebna, by odpowiedzieć na agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie i inne globalne wyzwania, w tym zmiany klimatu.

 

Raport opublikowano w czasie narastających napięć pomiędzy rozwiniętymi demokracjami a „obozem rosyjsko-chińskim”, których objawem jest „dysfunkcja Rady Bezpieczeństwa ONZ” w sprawie wojny na Ukrainie – ocenia Kyodo.

 

Działania dyplomatyczne i wojskowe rządzącej Chinami partii komunistycznej określono w dokumencie jako „największe wyzwanie strategiczne” dla Japonii. Rząd w Tokio będzie uważnie śledził wspólne ćwiczenia wojskowe Chin i Rosji w pobliżu japońskiego terytorium, jakie prowadzone są „z rosnącą częstotliwością” – napisano.

 

Narastają obawy, że Chiny będą chciały siłą przejąć kontrolę nad demokratycznie rządzonym Tajwanem, który władze w Pekinie uznają za część terytorium ChRL – przypomina Kyodo. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2023