Rosjanie ściągają pociągi na Krym. Być może są to przygotowania do ewakuacji

Z Rosji na tymczasowo okupowany Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych; być może są to przygotowania do ewakuacji – poinformował w piątek w ukraińskiej telewizji Freedom Denys Czystikow, zastępca stałego przedstawiciela prezydenta Ukrainy na Krymie.

“W ostatnich dniach pojawiły się informacje o zwiększeniu liczby pociągów – zarówno pasażerskich, jak i towarowych – jadących na Krym. Najeźdźcy tłumaczą to tym, że rzekomo rozpoczyna się sezon turystyczny. Należy jednak zauważyć, że po wybuchach w Dżankoju i Sewastopolu Rosjanie zaczęli odwoływać swoje rezerwacje i rezygnować ze spędzania urlopu na tymczasowo okupowanym Krymie. Oczywiście, te pociągi mogą być wykorzystane do ewakuacji” – powiedział Czystikow.

Urzędnik powiedział też, że w jego opinii okupacyjne władze Krymu zapowiedziały zwiększenie wywozu zboża z półwyspu, które formalnie powinno należeć do Ukrainy, gdyż zostało rozkradzione.

Zwrócił też uwagę, że znacznie zwiększyła się liczba ofert sprzedaży mieszkań na półwyspie, w których posiadanie wielu Rosjan weszło nielegalnie po zajęciu Krymu przez Rosję.

O tym, że rosyjscy dowódcy wojskowi wywożą z półwyspu swoje rodziny i sprzedają nieruchomości ukraińskie media informowały w ubiegłym tygodniu.

Ukraiński wywiad wojskowy doniósł natomiast, że Rosjanie budują na Krymie nowe fortyfikacje.

W poniedziałek siły ukraińskie zaatakowały dronami miasto Dżankoj w północnej części Krymu. Ukraiński wywiad poinformował, że w wyniku ataku zniszczony został transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr. Dzień później okupacyjne władze rosyjskie wprowadziły na Krymie stan wyjątkowy.

Rosyjskojęzyczna stacja telewizyjna Freedom powstała w 2022 roku, tuż po rozpoczęciu agresji rosyjskiej na Ukrainę. Celem projektu – według jego twórców – jest „stworzenie produktu informacyjnego przeznaczonego dla rosyjskojęzycznych odbiorców w czasie wojny”. Emisja odbywa się na państwowym kanale telewizyjnym UATV, a na zawartość programową kanału składają się autorskie programy wyprodukowane przez grupy medialne.