Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna wezwała w środę Chiny do wykorzystania “swoich stosunków z Rosją” w celu “pokazania Rosji, że jest w impasie” na Ukrainie. Colonna spotkała się w Paryżu z niemiecką szefową MSZ Annaleną Baerbock, która krytykowała we wtorek postawę Chin.

Colonna przypomniała, że “w sprawie Chin i Ukrainy” stanowiska Francji były “znane”. “Rozmawiamy o tym otwarcie, bezpośrednio, z taką szczerością, na jaką pozwala przyjaźń” – dodała.

“Oczekujemy, że Chiny będą uczestniczyć w obronie zasad, na których opiera się ład międzynarodowy” – mówiła Colonna, odnosząc się do “suwerenności państw”, “integralności terytorialnej” i “prawa do samoobrony” .

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock skrytykowała we wtorek postawę Chin. “Neutralność oznacza stawianie się po stronie agresora” – stwierdziła niemiecka minister podczas konferencji prasowej w Berlinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem.”Chiny mogą, jeśli zdecydują, odegrać ważną rolę (…) w zakończeniu wojny” – dodała.

W środę w Paryżu Baerbock ograniczyła się do przywołania „wspólnego europejskiego przesłania” do Chin, przypominając, że jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny mają “nie tylko prawa, ale także obowiązki.

Emmanuel Macron i Xi Jinping wezwali na początku kwietnia, podczas wizyty prezydenta Francji w Pekinie, do jak najszybszych rozmów pokojowych w celu zakończenia konfliktu na Ukrainie. Stwierdzili wówczas też, że użycie broni jądrowej byłoby niedopuszczalne.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)