Główna ekonomistka Banku Światowego, nie pozostawia złudzeń - będą kolejne straty światowej gospodarki.

Okres niepewności

Agencja Bloomberg, podała że według Reinhart, nie da się wykluczyć dalszego spadku prognoz dla globalnego wzrostu gospodarczego. Amerykańska ekonomistka uważa, że światowa gospodarka przechodzi przez okres „wyjątkowej niepewności”.

– Myślę, że ryzyko dalszych spadków jest jasne – podkreśliła. Wyjaśniła, że “wskazuje na to szereg zakłóceń, od nowych obostrzeń sanitarnych w Chinach, po wpływ wojny Rosji z Ukrainą na ceny żywności” – podaje agencja Bloomberg.

Obniżanie prognoz wypadkową sytuacji geopolitycznej

David Malpass, prezes Banku Światowego poinformował, że obniżone zostały prognozowane wzrosty światowego PKB z 4,1 proc. do 3,2 proc. w 2022 r. Zaznaczył, że największy wpływ na obniżenie prognoz wzrostu przez bank ma sytuacja w regionie Europy i Azji Środkowej.

Jak poinformował Malpass, zarząd Bank Światowego “w ciągu najbliższych kilku tygodni” przedyskutuje wdrożenie nowej puli środków do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. 

Pakiet ok. 170 mld dolarów jest przewidziany do rozdysponowania na okres od kwietnia 2022 r. do czerwca 2023 r. Kwota ta jest kontynuacją wcześniejszego programu finansowego do walki z pandemią Covid-19.