Po wycofaniu się z Chersonia Rosja zapewne przeniesie jednostki dowodzenia wojskowego w okolice Heniczeska nad Morzem Azowskim, który znajduje się obecnie poza zasięgiem ukraińskich systemów artyleryjskich - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

 

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że do 12 listopada wojska rosyjskie niemal na pewno zakończyły wycofywanie sił, które zajmowały terytorium na zachód od Dniepru, a wraz z opuszczeniem Chersonia Rosja uczyniła Heniczesk, portowe miasto nad Morzem Azowskim, “tymczasową stolicą” okupowanego regionu.

“Rosja prawdopodobnie również przesunie jednostki dowodzenia wojskowego w okolice Heniczeska. Wybór tego obszaru jako węzła dowodzenia wskazuje na priorytety i obawy rosyjskich dowódców, którzy konsolidują swoją obronę na południu Ukrainy. Jest on dobrze usytuowany, aby koordynować działania przeciwko potencjalnym zagrożeniom ukraińskim zarówno z miasta Chersoń na zachodzie, jak i przez Melitopol na północnym wschodzie, oraz aby otrzymywać posiłki z Krymu. Przede wszystkim znajduje się obecnie poza zasięgiem ukraińskich systemów artyleryjskich, które zadały ciężkie straty rosyjskim polowym stanowiskom dowodzenia” – oceniono.

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022