W Moskwie i obwodzie moskiewskim rozpoczęły w niedzielę działalność lokale krajowej sieci fastfoodów utworzone na bazie sieci restauracji McDonald's. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę McDonald's w maju opuścił Rosję, gdzie działał przez ponad 30 lat.

Bary szybkiej obsługi nazywają się “Smacznie – i kropka” (ros. “Wkusno – i toczka”). W menu są frytki, burgery i napoje gazowane. Opakowania są bardzo podobne do poprzednich, tyle że bez charakterystycznych kolorów i loga McDonald’s. Asortyment może się zmienić z powodu wycofywania się zagranicznych dostawców z rynku rosyjskiego. Na razie firma korzysta z zapasów coca-coli, ale będzie szukać zamiennika.

W Moskwie bar otwarto na Placu Puszkina, w pomieszczeniach, gdzie działał pierwszy uruchomiony w Rosji lokal McDonald’s. Na ulicy zgromadził się tłum, jednak kolejka przesuwa się szybko. “Wzdłuż kolejki stoją pracownicy i rozdają baloniki. Wokół – samochody policyjne, a otwarcie ochraniają funkcjonariusze dwóch specjalnych pułków policji, które wcześniej rozpędzały demonstracje” – relacjonuje niezależna “Nowaja Gazieta”, której redakcja działa teraz poza Rosją. 

Jakby tego było mało, znak handlowy nowej sieci rosyjskich fastfoodów do złudzenia przypomina logo polskiego serwisu sportowego – Meczyki.pl.

Czy nowa sieć i logo przyjmie się w Rosji tak skutecznie jak raszystowskie “Z”? Nie należy mieć wątpliwości, że tak. I kropka!