W efekcie nałożonych na Moskwę sankcji w Belgii zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów, najwięcej ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Według dziennika "Het Nieuwsblad" było to możliwe m.in. dzięki odłączenie wielu rosyjskich banków od systemu Swift, który ma swoją siedzibę na południu Belgii.

Państwa Unii Europejskiej wdrażają sankcje przeciwko Moskwie z różnym skutkiem. Jak przypomina agencja Reutera Portugalia zablokowała jedno konto, na którym znajdowało się 242 euro, a Hiszpania jedynie trzy jachty. Lepiej poradził sobie Luksemburg, gdzie według portalu RTL zamrożono 2,5 mld euro aktywów należących do osób i firm objętych sankcjami.

Ponad 200 mld – zamrożone

Tradycyjnie przyjazne Rosji Cypr i Malta nie opublikowały żadnych danych na ten temat, podobnie zresztą jak Niemcy. Jak zauważa “HN”, żaden kraj UE nie może się pochwalić lepszym wynikiem we wdrażaniu sankcji niż Belgia.

 

– Nasz kraj ściśle przestrzega międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję – zapewniał na początku kwietnia belgijski minister Vincent Van Peteghem.

 

Src. Polsat News