Dziękuję prezydentowi Słowenii Borutowi Pahorowi za wsparcie kilka tygodni temu wspólnej inicjatywy, by Ukrainie został przyznany status kandydata do UE; mam nadzieję, że Rada Europejska nie tylko tę inicjatywę podejmie, ale że Ukraina ten status uzyska - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

 

W piątek z oficjalną wizytą w Polsce przebywa prezydent Słowenii Borut Pahor, który przed południem rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze.

“Przede wszystkim chciałem panu prezydentowi podziękować za wsparcie kilka tygodni temu tej wspólnej inicjatywy, z którą wtedy występowaliśmy, by Ukrainie został przyznany status kandydata do UE. Ta bardzo ważna inicjatywa, którą de facto wtedy rozpoczęliśmy jest dziś na stole, bardzo poważnie rozważana w UE” – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z Pahorem.

Podkreślił, że jest to niezwykle ważne dla Ukrainy, “nawet nie tyle w sensie państwowym, ile w sensie społecznym – jako widomy znak otwarcia się Unii Europejskiej, tego przysłowiowego Zachodu na społeczeństwo Ukrainy, na Ukrainę w ogóle i jako też pokazanie, że tym miejscem, gdzie Ukraina – jeśli chce, może przynależeć – jest wspólnota kultury i zasad właśnie Europy Zachodniej, tego świata”.

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że Rada Europejska “tę inicjatywę nie tylko podejmie, ale też ją przyjmie i że rzeczywiście Ukraina uzyska ten status kandydata do UE”. “Będzie to miało bardzo ważny wymiar polityczny przede wszystkim. Choć oczywiście w przyszłości także, mam nadzieję, przełoży się na korzyści gospodarcze dla Ukrainy” – zaznaczył.

Jak relacjonował, rozmowa z Pahorem dotyczyła “przede wszystkim największego problemu, jaki w tej chwili wszyscy mamy” – wojny, którą Rosją rozpoczęła swym atakiem, agresją na Ukrainę. “Rozmowę zdominowała wojna, przede wszystkim wielkie pytanie, jakie cały czas sobie tu stawiamy (…) jak zakończyć wojnę, którą Rosja rozpoczęła na Ukrainie, jak spowodować, by rosyjska agresja na Ukrainę się zatrzymała i aby się cofnęła” – powiedział Duda.(PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022