Jak nigdy do tej pory mamy wyjątkową możliwości zbudowania polsko-amerykańskiego braterstwa - mówił ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński we wtorek w Gdyni.

 

Brzeziński podczas konferencji prasowej, która odbyła się w gdyńskim porcie, gdzie cumuje amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely, zwracał uwagę, że jest to trzeci amerykański niszczyciel, który zadokował w Polsce w ciągu trzech miesięcy. “Jest to rzecz bardzo istotna, ponieważ nie mieliśmy takiego rodzaju obecności morskiej w tym regionie od jakiegoś czasu” – mówił.

Dodał, że “ten okręt, tak jak wszystkie nasze okręty zapewnia gwarancje bezpieczeństwa na wielu poziomach”. “Przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo naszym polskim przyjaciołom i sąsiadom” – mówił.

Zwrócił uwagę, że Polska jest w tej chwili przedmurzem NATO w trakcie kryzysu wokół Ukrainy. Jak dodał, podczas rozmów które przeprowadził słyszał, że obecność żołnierzy, sprzętu czy marynarki USA powoduje, iż ludzie czuję się bardziej bezpieczni. “Pokazuje to Polakom, że jesteśmy tu na miejscu, że USA was wspierają” – mówił.

Wskazał też, że obecnie w Polsce stacjonuje ponad 10 tys. żołnierzy z USA.

“Nasi marynarze z tego niszczyciela będą mieli możliwość interakcji z mieszkańcami Gdyni (…) takie interakcji wzmacniają nasze więzi. Pozwalają nam zjednoczyć nasze dwa narody, co daje jedność w czasach, gdy współpraca z Polską, z naszymi sojusznikami, partnerami stałą się naszą największą siłą w obliczu rosyjskiej agresji” – powiedział Brzeziński. “Ta jedność celu i ta wspólna definicja zagrożenia jest tym co sprawia, że jesteśmy silniejsi” – dodał.

“Będziemy pracować na rzecz zachowania bezpieczeństwa i stabilizacji w całym regionie. Jesteśmy zjednoczeni, stoimy razem na ziemi i na morzu” – zapewnił. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 202