Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, który kończy swą misję dyplomatyczną w Polsce, otrzymał medal pamiątkowy Senatu RP za zasługi dla budowania braterstwa ukraińsko-polskiego. Deszczyca zadeklarował, że pozostanie orędownikiem współpracy ukraińsko-polskiej.

 

Ambasador Deszczyca spotkał się w środę po południu z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, następnie około godz. 15.30 udał się wraz z marszałkiem na salę plenarną izby.

 

Marszałek Sejmu, Tomasz Grodzki wręczający ambasadorowi pamiątkowy medal Senatu RP za zasługi dla budowania braterstwa ukraińsko-polskiego.

Grodzki podkreślił, że zwyczajem Senatu jest żegnanie ambasadorów, którzy kończą misję w Polsce i – jak przypomniał – zwykle odbywa się to w gabinecie marszałka. “Ale dziś żegnamy kończącego swoją misję w Polsce wybitnego ambasadora, wybitnego przedstawiciela bohaterskiego narodu ukraińskiego, pana ekscelencję Andrija Deszczycę. Dlatego zdecydowałem się prosić, abyśmy go pożegnali wspólnie na forum plenarnym Senatu” – powiedział.

Następnie wręczył ambasadorowi medal pamiątkowy Senatu RP za zasługi dla budowania braterstwa ukraińsko-polskiego.

 

Andrij Deszczyca podczas spotkania z Marszałek Senatu, Elżbietą Witek

Deszczyca podziękował za wsparcie dla Ukrainy i jej narodu w obecnym trudnym czasie. “Najazd Rosji na Ukrainę to wyzwanie dla nas, dla was i dla całego wolnego świata. Ale dzięki naszym wspólnym wysiłkom, dzięki waszym decyzjom, wsparciu Senatu, rządu polskiego, prezydenta Dudy, i przede wszystkim narodu polskiego udało się nam wstrzymać ten najazd. Udało nam się wyzwolić Kijów. Wierzę, że wkrótce uda nam się wyzwolić całe nasze państwo i zwyciężymy w tej wojnie. Zwyciężymy razem z wami” – podkreślił ambasador. “Będzie to nasze wspólne, wielkie zwycięstwo. Wierzę w to i wierzę w dalszy rozwój dobrych relacji ukraińsko-polskich” – dodał.

 

Andrij Deszczyca z prezesem Rady Ministrów, Mateuszem Morawieckim

Powiedział również, że zaszczytem było dla niego reprezentować Ukrainę – jej naród i prezydenta – w Polsce. “Broniłem interesu Ukrainy, ale teraz, jak wyjeżdżam z Polski, będę orędownikiem współpracy ukraińsko-polskiej” – zadeklarował dyplomata. “To jest moje nowe zadanie” – zaznaczył.

Polityka zagraniczna to podczas wojny niezwykle silne oręże. Na zdjęciu szef polskiego MSZ, Zbigniew Rau oraz Andrij Deszczyca

Andrij Deszczyca rozpoczął swą misję dyplomatyczną w naszym kraju w listopadzie 2014 roku. Urzędowanie miał zakończyć w lutym tego roku, jednak jego kadencja została przedłużona w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Następcą Deszczycy będzie Wasyl Zwarycz, który w przeszłości pracował już w ambasadzie Ukrainy w Warszawie. (PAP)

Andrij Deszczyca i Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak
Ustępującego ambasadora, gościł także szef Biura Polityki Międzynarodowej RP - Jakub Kumoch
Andrij Deszczyca goszczony przez Nuncjusza Apostolskiego, Salvatore Pennacchio

PAP SACopyright © PAP SA 2022