W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" w 2018 r. akcji "Niepodległa do Hymnu", Polacy w samo południe 11 listopada śpiewają hymn. W tym roku Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi w całej Polsce m.in. na Placu Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie, ale także w Nowym Jorku, Kairze i Rzymie.

 

“11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. Możemy w ten sposób upamiętnić trud naszych przodków, którzy ponad wiek temu połączyli siły by odbudować Niepodległą” – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu “Niepodległa”.

Hymn będzie śpiewany w ok. 900 miejscach w Polsce i na świecie m.in. na Placu Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie tuż po tradycyjnym odegraniu hymnu z Wieży Mariackiej, w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, ale także w Nowym Jorku, Kairze, Kopenhadze, Rzymie, Bolonii, Toronto, Chicago, Paryżu, a nawet w miejscowości Czerkasy w Ukrainie.

Mazurka Dąbrowskiego śpiewać będziemy od Zakopanego po Puck i od Bogatyni po Kuźnicę Białostocką oraz Dorohusk.

“Zainteresowanie akcją bardzo cieszy. Widać, że te 5 lat budowania wspólnoty wokół najbardziej dla nas uniwersalnych symboli przyniosło rezultaty, a Polacy chcą uczestniczyć we wspólnym świętowaniu ponad podziałami. Wiemy jednocześnie, że zgłoszone 900 akcji śpiewania hymnu to tylko część faktycznie odbywających się. Każdy z nas może zaśpiewać – nawet we własnym mieszkaniu z najbliższymi. Bo nie ważna jest miejsce, ale sama symbolika, przyłączenie do wszystkich świętujących razem rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślił Kirejczyk.

 

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022