32 dziennikarzy zginęło od początku pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą – powiedział w poniedziałek ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko. 6 czerwca na Ukrainie obchodzony jest Dzień Dziennikarza.

 

„W tym roku Dzień Dziennikarza ma gorzki smak. Trwa czwarty miesiąc wojny na pełną skalę i straciliśmy 32 dziennikarzy. W ciągu ośmiu lat wojny straciliśmy ich jeszcze więcej” – powiedział Tkaczenko.

Wśród zabitych podczas wojny reporterów są Ukraińcy, ale także obcokrajowcy. M.in. w ubiegły poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału zginął francuski reporter Frederic Leclerc-Imhoff, pracownik stacji informacyjnej BFM TV.

Dziennikarze giną, wykonując swoją pracę na froncie i w objętych walkami miastach. Wśród zabitych są reporterzy, którzy stali się ofiarami ostrzałów. W kwietniu w wyniku ataku rakietowego na dom mieszkalny zginęła ukraińska reporterka Radia Swoboda Wira Hyrycz. 24 marca rakieta rosyjska zabiła w Kijowie rosyjską dziennikarkę mediów niezależnych Oksanę Baulinę.

Wśród 32 zabitych dziennikarzy są również tacy, którzy pełnili służbę wojskową i zginęli w trakcie działań bojowych. (PAP)

 

PAP SACopyright © PAP SA 2022